Bel mij terug

Zoek op trefwoord

Filter

Kies een categorie
Voorwoord voorzitter | 05 jun 2025

MINDER REGELS, MEER RUIMTE

Voor Koninklijke Metaalunie staat één uitgangspunt centraal: neem het mkb als maat. Niet achteraf, maar vanaf het begin van het wetgevingsproces.

De regeldruk voor ondernemers in ons land is te hoog. Als ik dit pakweg vijftien jaar geleden had geschreven, zou elke mkb-ondernemer instemmend geknikt hebben. Helaas is dat anno 2025 niet anders. En nee, het is geen onderbuikgevoel: het wordt bevestigd in onderzoeken. Het is een ‘fact of life’ dat veel MKB-maakbedrijven kostbare tijd en energie verliezen aan het voldoen aan regels die vaak niet aansluiten op hun praktijk. Het goede nieuws is dat het kabinet dat nu ook inziet. De aangekondigde plannen om de spelregels voor nieuwe wetgeving aan te scherpen, zijn dan ook een stap in de juiste richting.

Voor Koninklijke Metaalunie staat één uitgangspunt centraal: neem het mkb als maat. Niet achteraf, maar vanaf het begin van het wetgevingsproces. Een familiebedrijf met tien medewerkers kan niet dezelfde administratieve lasten dragen als een multinational met een juridische staf. Onze leden zijn vakmensen, naast denkers vooral doeners en hebben baat bij duidelijke, werkbare regels. Geen extra formulieren, maar ruimte om te ondernemen.

Veelbelovend
Het kabinet zet in op betere toetsing van wetgeving, met specifieke aandacht voor kleine bedrijven. De aangescherpte Bedrijfseffectentoets (BET), de lastenluwe invoering van EU-regels en de versterking van het Adviescollege Toetsing Regeldruk (ATR) zijn veelbelovende maatregelen. Dat veel van deze voorstellen zijn aangedragen door Metaalunie benadrukt hoe krachtig onze lobby is – en hoe belangrijk het is dat de stem van het mkb gehoord wordt. Maar we zijn er nog lang niet. Goede bedoelingen en mooie woorden zijn pas iets waard als ze worden omgezet in daden. Dat vraagt om een cultuuromslag bij ministeries: wetgeving moet mkb-proof zijn. En dat vraagt ook iets van de politiek: neem negatieve ATR- adviezen serieus, wees bereid om voorstellen aan te passen als ze niet uitvoerbaar blijken.

Rem op groei
Daarnaast mag de bestaande regeldruk niet worden vergeten. Die vormt al jaren een rem op groei en innovatie. Oplossingen liggen klaar, veel knelpunten zijn al uitgebreid in kaart gebracht. Nu is het tijd om door te pakken. Metaalunie blijft zich met kracht inzetten voor minder regel- druk en meer ruimte voor ondernemerschap. Want ondernemers willen geen woorden meer, maar resultaat. Ik kan het zo op een spandoek zetten: ‘Minder regels, meer ruimte!’


MARK HELDER
VOORZITTER KONINKLIJKE METAALUNIE

 

 

Ook interessant

Adverteren in M+T

Wilt u in contact komen met leden van Metaalunie? Dan is Metaal + Techniek een uitermate geschikt platform.

De totale verspreide oplage van Metaal + Techniek is 12.000. En met een meeleesfactor van 3 is het werkelijke bereik ruim 36.000 professionals.

Meer informatie? 

Elma Media BV
 

Reinier Terpstra
0226 - 331 693
06 - 127 455 45
r.terpstra@elma.nl

 

Jochem Meijer
06 - 412 744 13
j.meijer@elma.nl